Nezařazené

Dá se žít bez mléka?


Pijete často kravské mléko? Nakupujete mléčné výrobky v domnění, že pro sebe a své děti děláte vše, pro vaše zdraví? Omyl!  U dospělých jedinců totiž ne vždy je organismus schopen produkovat enzym laktáza, který laktózu obsaženou ve výrobcích z kravského mléka (tedy mléčný cukr) ve střevech rozkládá. S přibývajícím věkem totiž tělo tuto schopnost ztrácí. Je to vlastně logické, jelikož původně se mlékem živili pouze kojenci.
mléko bez obsahu laktózy.png
Jak zjistit tzv. intoleranci laktózy?
Většinou postačí lépe vnímat své tělo a naslouchat jeho projevům. Velmi často se setkáme např. s vyrážkou na vnější straně stehen nebo na hýždích, dále se může projevit bolestmi žaludku či pocitem nafouklého břicha vždy po její konzumaci. Dá se samozřejmě udělat i vyšetření přímo u lékaře.
Jaké bezlaktózové výrobky jsou k dostání v běžných obchodech?
1.       Mléko – k dostání je mnoho alternativ, které jsou zcela dostupné ve všech potravinových řetězcích, např.:
o   Rýžové
o   Sójové
o   Kravské se sníženým obsahem laktózy
o   Mandlové
o   Kokosové
o   Ovesné atd.
Jejich chuť je o trochu sladší než běžné mléko, na které jsme zvyklí, ale ti, kteří si jej dávají převážně do kávy, rozdíl většinou nepoznají.
 označená kráva.jpg
2.       Jogurty –  výběr je stejně tak veliký a chuť díky ovocným složkám naprosto uspokojující.
3.       Smetany – kdo se obává, že při intoleranci laktózy již nikdy neochutná svíčkovou nebo např. kulajdu, mám dobrou zprávu. Ano, dnes se dají sehnat všechny druhy smetany.
4.       Sýry – většině postačí vyřadit pouze tzv. tekuté výrobky ze svého jídelníčku, ale pokud bychom chtěli být opravdu důslední, můžeme zařadit i tvrdé sýry, u kterých již výběr není tak veliký, ale sehnat se určitě dají.
 
Kolik nás ta „legrace“ vlastně bude stát peněz?
Jak by se mohlo zdát, přijde nás nákup těchto speciálních potravin na spousty peněz, ale opak je pravdou. Tyto výrobky jsou o trochu dražší, ale hluboko do peněženky opravdu sahat nemusíte. Řádově se rozdíl mezi obyčejným kravským mlékem a např. rýžovým mlékem pohybuje v několika korunách.
mléko z kokosu.jpg
Uvidíme na sobě změny a kdy?
Jakmile se rozhodneme jít touto cestou zdravějšího stravování, nečekejme, že výsledky na sobě budeme pozorovat ihned. Většinou se tělo čistí a zbavuje nečistot ve střevech a tak žádoucích efektů se dočkáme přibližně po jednom měsíci. Musíte se ovšem naučit fungovat i v běžných situacích jako návštěva restaurace případně kavárny, kde se vyhněte alergenu č. 7. Pozor také na zmrzliny v letních obdobích, které jsou plné smetany nebo mléka. Proto si raději vyrobte domácí nanuky z ovoce, které nakonec polichotí i Vaší postavě.