Nezařazené

Baseball a softball – základní rozdíly

Baseball a softball mohou být sporty, které jsou pro obyčejného smrtelníka velmi snadno zaměnitelné. Vycházejí oba ze stejného principu – odpal a běž. Nicméně se ve spoustě okolností velice výrazně liší. Předtím, než připomeneme pravidla a jejich odlišnosti, tak oba sporty od sebe odděluje obrovská propast. Jaká? Peníze! Baseball je jedním z nejsledovanějších sportů současnosti, především ve Spojených státech amerických či Japonsku, zatímco druhý je v současnosti spíše okrajovou záležitostí mnohem menšího významu.

výbava na softball

Pravidla obou her a jejich zásadní rozdíly

Prvním rozdílem je velikost a uspořádání hřiště. Zatímco to softballové je čtverec o straně 18,2 metru, pro jejich „kolegy“ je o několik metrů delší – měří 27,43 metru. Rozdílné jsou pak také míče. Softballový je výrazně větší. Jeho obvod se pohybuje okolo 30 cm. Basebalový míč měří po svém obvodu zhruba 23 cm.

Směny

Oba sporty se hrají na tzv. směny. Jedna směna je v podstatě úsek hry mezi „vyoutováním“ obou dvou týmů; jinými slovy dojde ke třem autům u jednoho útočícího družstva, pak nastupuje do útoku jeho soupeř. Poté, co se nasčítají další tři auty i pro soupeře, končí první směna. V „soft verzi“ se hraje na 7 směn, během nichž se snaží družstva o co možná nejvíce doběhů. Druhý se pak hraje na 9 směn.
rukavice na basket

Nadhoz

Tady nastává největší a na první pohled nejpatrnější rozdíl mezi těmito hrami. Zatímco u baseballu může nadhazovač použít jakýkoliv styl (většinou se však nadhazuje horem, což umožňuje dát míčku vyšší rychlost i rotaci), pak v u druhého sportu tento hráč využívá podle pravidel výhradně podání spodem. Tyto nadhozy jsou pomalejší, zato díky velikost a struktuře míčku lze využít rotace, kdy míč dokáže vybočit až o dva metry.

Platy

Platy profesionálních sportovců jsou diametrálně odlišné. Hráči rozšířenějšího spertu jsou většinou milionáři, hráči mezi jejich „soft“ kolegy se boháčů pohybuje dalek méně.