Jakou péči potřebuje dřevěná pracovní deska v kuchyni?

Pokud přemýšlíte o rustikální kuchyni, tak právě dřevěná deska je trefou do černého. V posledních letech se rustikální kuchyně těší stále větší oblibě a vydobyly si tak čestné místo i mezi moderními kuchyňskými linkami. Při správné péči dokážou dřevěné pracovní desky vydržet desítky let a v případě poškození se dají opravit nebo renovovat.
 Práce v kuchyni
Pro výrobu kvalitních pracovních desek se využívá tvrdé dřevo, u nás se nejčastěji setkáme s variantou z dubu nebo buku, ale výjimkou nejsou ani desky s teaku a dalších exotických dřevin, které jsou o něco odolnější a téměř bezúdržbové. Pokyny jak se o desku starat dostanete už od výrobce, my vám představíme univerzální návod, díky kterému dostanete určitou představu, která vám pomůže s rozhodováním.
 
K ošetření dřeva je nejlepší olej nebo lak. Pokud tak nakoupíte už desku lakovanou, bude její povrch chránění proti vodě a působení agresivních chemikálií. Dřevěná deska rozhodně svou odolností nenahradí tu žulovou, proto rovnou zapomeňte, že budete na desce něco krájet ostrým nožem nebo odkládat ještě horké hrnce. Přeci ale jenom pokud není kuchyně používaná jen sporadicky, bývá velmi těžké kuchyňskou desku ochránit od běžných škrábanců nebo fleků. Na dřevěné desce může byť sebemenší škrábanec způsobit zatékání vody. Deska pak může velmi snadno nabobtnat a její oprava je pak finančně nákladná. Existují ale speciální korekční fixy, které dokážou spáru opravit.
 Rustikální kuchyně
Nezapomínejte dřevěnou desku pravidelně ošetřovat olejem nebo voskem. Tímto způsobem můžete velmi snadno opravit malé vady na kráse, které vznikly každodenním používáním. Dřevo ošetřené olejem si navíc zachovává svou strukturu, která je při použití laku už méně znatelná.
 
Nový nátěr provádějte vždy ve chvíli, kdy zjistíte, že se voda vsakuje do dřeva, místo toho aby zůstávala na povrchu. Dřevěnou desku můžete dle potřeby ubrousit a zbavit se tak nevzhledných škrábanců a oděrek. Díky pravidelné péči dokáže deska vydržet řadu let.