Zdřímnutí přes den

Spánek miluje snad každý, asi všichni se na něj těší, ten nádherný pocit, při ulehnutí do postele po celým dni je k nezaplacení. To je ten moment, který máme skutečně jen pro sebe, mozek si odpočine od celodenní práce, odreagujeme se a prostě doslova vypneme.

Ano, někdy nás provází při usínání stres. Hlavou nám běhají myšlenky ohledně nedokončené práce, vlastních starostí a dalších nepříjemností, ale když usneme, toto všechno zmizí. Myslím, že se shodneme, že spánek je prostě úžasný.

spící dívka

Teď si představte, že tuto krásnou situaci, pokud nám to možnosti dovolí, můžeme zažívat dvakrát denně. Samozřejmě je zde několik okolností, která nám zamezí dát si krátký odpočinek přes den, ale většinou to jde, minimálně o víkendu. Pokud například jste práci do odpoledních hodin, jak přijdete domů, tak se můžete v klidu na chvilku, třeba na dvacet minut natáhnout.

A proč to dělat? Jak je uvedeno výše, mozek si odpočine, dnes dostává velmi mnoho podnětů, podvědomě hlídáme telefon, kolem nás jsou všude blikající obrazovky a pokud ani to ne, tak jistě alespoň texty z reklam, plakátů, všemožné nápisy. Mozek neustále zpracovává informace, které dostává. Zároveň dáme odpočinout tělu, ať již v práci sedíme u počítače nebo pracujeme manuálně, chvilka v horizontální pozici podpoří proudění krve a dá odpočinout namoženým svalům.

spaní v práci

Když jej však na chvilku vypneme krátkým zdřímnutím, vše může zpracovat a večer na spaní se nám bude i lépe usínat, stejně tak jako u malých dětí, čím víc děti spí přes den, o to více naspí v noci. Pokud nejste spáč a vystačíte si s pár hodinami v noci, jelikož dnes skoro všichni máme spánkové deficity, tak vám odpolední zdřímnutí nic neříká, ale nechte odpočinout mozek jinak, může to být procházka v přírodě, meditace, fyzické cvičení. To všechno nám pomáhá lépe fungovat, ale spánek je asi to nejjednodušší, co můžeme udělat.