Co je lepší? Zahradní altán nebo pergola a jaký mezi nimi hledat rozdíl? Vyberte si ideální zahradní přístřešek!


Chcete si vylepšit svou zahradu, abyste měli potom kde odpočívat, až bude zase teplo a sluníčko? Určitě budete potřebovat pořádný přístřešek.

Co je lepší? Zahradní altán nebo pergola a jaký mezi nimi hledat rozdíl? Vyberte si ideální zahradní přístřešek!

Už se vidíte, jak si v létě vyjdete na zahradu a budete tam jen tak odpočívat nebo se bavit s rodinou a přáteli? Možná vám k dokonalosti chybí jen jedno. Dokonalý zahradní přístřešek. Ten lze vybírat podle různých kritérií, můžete volit takový, který bude praktický, nebo takový, který bude dokonalý, designově se bude hodit k domu a bude prostorný. Jak se rozhodnete a z čeho všeho můžete vybírat? Jak by měl takový dokonalý přístřešek podle vás vypadat?

posezení venku

Účel je důležitý

Určitě hodně záleží na tom, za jakým účelem si chcete přístřešek postavit. Je to kvůli odpočinku, kvůli tomu, aby vás neohrožovalo sluníčko či nečekaný déšť nebo chcete jen mít místo, kde můžete sedět s přáteli a třeba i něco grilovat a oslavovat? Velmi praktické jsou klasické pergoly, které se běžně přistavují právě k samotnému domu. Stačí tak pohodlně vyjít a hned se můžete ocitnout venku a přitom budete chránění, například když bude pršet. Pod takovou pergolu velmi snadno také natáhnete elektřinu a přinesete si jídlo a pití přímo z vaší kuchyně v domě. Oproti tomu třeba zahradní altán pergoly-trutnov můžete umístit kdokoliv na volném prostranství své zahrady. Altánky mají v sobě cosi romantického a určitě díky němu můžete mít na své zahradě kousek soukromí a můžete se skrýt před světem.

Zahradní altány vybízejí zejména k odpočinku, nerušenému odpočinku a měly by být umístěny na co nejlepším a velmi dobře krytém místě. Snadno si pak můžete vytvořit krásný a ničím a nikým nerušený kout, který bude jen váš.

zahradní altán

Máte vybranou velikost?

Velikost může být něco, co vás bude možná hodně limitovat. Na to pozor. Je třeba mít prostor změřený, je třeba zvážit, pro kolik lidí celkem bude přístřešek sloužit a co si pod něj budete chtít všechno dát. Potom je možné vybírat buď z hotových pergol a altánků, které se jen složí, nebo si můžete vymyslet, jak byste mohli postavit z vhodného materiálu svou vlastní pergolu či altán přesně na míru. Možností je hodně, stejně tak materiálů. Problém je v tom, že například dřevo vypadá moc krásně, ale nejhůře se udržuje a samozřejmě vyžaduje péči.

Kam se v létě ukryjete a kde budete s oblibou odpočívat?