Proč pláčeme?

Smutek je jedna z hlavních emocí. Často je doprovázen slzami. Když se slané cestičky prohání po našich tvářích, oči se nám mlží a my jen doufáme, že to brzy ustane. Oči napuchnou a nos se ucpe. 

Proč ale?

Proč naše slzné kanálky tvoří slanou vodu?

Pojďme to zjistit.

Pláč

 

Možná potřebujete uvolnit stres či bolest…

Je vědecky prokázáno, že při pláči dochází k uvolňování hormonů štěstí, endorfinům. To znamená, že při breku se cítíme.. dobře. Zní to zvláštně, ale je to tak. Pláč totiž pomáhá uvolnit emoční stres a fyzickou bolest, proto můžeme říct, že se jedná o utěšovací systém našeho těla.

 

Možná potřebujete pomoci…

Lidé se často s problémy uzavírají do sebe a mnohdy se bojí říct si o pomoc. To všechnu situaci pouze zhoršuje, protože daný člověk pak trpí ještě více. A občas mu dojdou síly a… začne brečet. To je často to, co ostatním poví, že něco není v pořádku.

 

Možná máte radost…

Většina z nás nejspíš zažila moment euforie a nepřekonatelné radosti. I v této chvíli se nám z očí mohou vyřinout slzy. Slzy štěstí.

Jedná se o další typ uvolnění radosti, již výše zmíněných endorfinů. Tentokrát ale dochází k těm kladným pocitům, které s sebou přináší vlnu spokojenosti, štěstí, radosti a smíchu.
 

Nebo v sobě dusíte něco, co by mělo být dávno venku…

Pokud člověk trpí psychickým onemocněním, často v sobě dusí velké množství emocí. Takové množství, které nemůže pobrat. Je možné, že do postele chodí se slzami v očích, protože je toho na něj moc.

Je podstatné si uvědomit, že nikdo není sám. Nikdy.

Pláč

Pláč je nedílnou součástí našeho života a jak nyní víme, často nám pomáhá. Nemusí se nám to tak jevit, ale jedná se o velmi komplikovaný a geniální systém našeho těla, který nám tak dává najevo, že jednou bude všechno v pořádku, i když to nemusí být na sto procent jisté. Pokud ale něco jisté je, pak je to fakt, že slzy neznamenají slabost. Znamenají, že jsme byli silní moc dlouho.