Jsou televize na ústupu?

Po dlouhá léta patřila televize k běžnému vybavení každé domácnosti. Rodiny zde sledovali filmy, děti pohádky, a večer potom zprávy, aby věděli, co se za ten den stalo. A zdálo se, že tomu tak bude i nadále. Tomu věřili i majitelé televizních stanic, kteří do nich investovali bez nadsázky miliony.

 

V současné době se však zdá, že se trend obrací. Stále více především mladých lidí ve svých domácnostech televizi vůbec nemá, a pokud ji mají, nepoužívají ji ke sledování televizních programů. Je však pravdou, že se tento vývoj dal předvídat.

 

televize dnes nahrazují počítače

 

Lidé totiž v podstatě vyměnili televizi za internet, a z dobrých důvodů. Tím asi nejdůležitějším je, že nemusí čekat, až jejich oblíbený film zařadí do vysílání. Namísto toho si jej mohou díky mnoha streamovacím službám pustit kdykoliv chtějí.

 

Také je láká fakt, že jejich pořad nebude přerušován reklamními bloky, které jsou v televizním vysílání stále častější a delší – mnohdy to vypadá, že se jedná o reklamy občas přerušované filmem. Pokud však mají v počítači nainstalováno blokování reklam, nemusí je nic takového trápit.

 

moderní plazmová televize

 

Výhodou je i možnost pořad kdykoliv na chvíli stopnout. To lze využít, pokud potřebujeme rychle někam odběhnout – například na toaletu nebo zamíchat jídlo na plotně. Nemusíme tak čekat na reklamy a doufat, že to, co potřebujeme udělat, stihneme dřív, než tyto skončí.

 

Je jasné, že provozovatelé televizních stanic to nenesou zrovna dobře. Jistě, v současnosti je stále ještě mnoho lidí, především ze starší generace, kteří se na „bednu“ stále dívají. Avšak těch valem ubývá. Je tedy jasné, že s tím musí něco dělat.

 

Řešením, které vymysleli, je možnost zpětného přehrávání pořadů, spuštění vlastní streamovací platformy, nebo i umístění vlastních pořadů na své webové stránky, kde je možné si je přehrát. Zda tato opatření budou stačit se ukáže až za několik let. V současnosti to však vypadá, že nikoliv.